Temİzlİkle İlgİlİ doğru sandığımız yanlışlar

Temizlikle ilgili hepimizin bir fikri, bir tarzı var. Peki ya doğru sandığımız bazı şeyler yanlışsa ve evimizi aslında istediğimiz kadar temiz tutamıyorsak? En sık yaptığımız hataları ve yanlışları sizin için sıraladık:

1. “Tabakları elde yıkarken lavabo da kendiliğinden temizlenir.”

Tencerenizi, tavanızı veya benzeri bir mutfak bulaşığını yıkarken kirler mutfak evyenizin yüzeyine yapışır kalır. Bu nedenden dolayı bulaşık sonrası Porçöz Yağ Çözücü ya da Porçöz Mutfak Sprey ile lavabonuzu hızlı ve etkili bir biçimde temizleyebilirsiniz.

2. “Elektrikli süpürgenin torbası ya da haznesi ağzına kadar dolmadan değiştirmemeli ya da boşaltmamalı.”

Birçok insan bunun doğru olduğunu düşünür ama elektrikli süpürgenizin torbasını ya da haznesini, 4’te 3’ü dolduktan sonra değiştirmek ya da boşaltmak süpürgenin tam randımanla çalışmasını sağlar.

3. “Bulaşık makinesinin deterjan haznesini açık unutursam bir sorun olmaz.”

Bulaşık makinesinin deterjan bölümünün kapalı olup olmadığını kontrol etmek için her zaman ekstra birkaç saniye ayırın ve “start” düğmesine basmak konusunda aceleci olmayın. Eğer deterjan ayarlanan zamandan önce makinenin içine dökülürse etkin bir temizlik gerçekleşmez. Deterjan vaktinden önce gidere gider. Yıkama bittiğinde bulaşıklarınız ıslak ve kirli kalır. Canınız sıkılır.

4. “Yatak çarşaflarını haftada bir değiştirmesek de olur.”

Uykudayken terlersiniz ve vücudunuzdaki yağ ve deri döküntüleri çarşaflarınıza, yastık kılıflarınıza geçer. Zamanla bu yağ ve vücut artıklarının içinde akarlar oluşur ki bu minik yaratıklar, kaşıntıya sebep olan alerjinin sebebidir. Bu bakımdan nevresim takımlarınızı haftada bir değiştirmek gerekir. Üşenmeyin, değiştirin. Ayrıca, çamaşır makinesinin deterjan gözüne ilave edeceğiniz Porçöz Leke Çıkarıcı ile nevresim takımlarınız ilk günkü gibi olur.