Mİkrodalga fırınımı nasıl temİzlemelİyİm?

Arkanızda kir, leke ve problem bırakmayın. Bazen dünden kalmış bir tabak salçalı makarnayı mikrodalga fırında ısıtmak bir anda mikrodalga fırınınızı savaş alanına çevirebilir. Tertemiz mikrodalga fırınınız, kolayca onu bir daha kullanmak istemediğiniz bir mutfak aletine dönüşebilir. Size zorlu gözüken bu temizlik işinden kaçmayın ve endişeyi bir kenara bırakın. Mikrodalga fırınınızı temizlemek için 5 ipucu hemen aşağıda sizi bekliyor.

1. Fırının içinde bulunan yemek lekelerinden ve yağ kalıntılarından kurtulmak

Mikrodalga fırında kullanıma uygun bir kase alın ve içine bir bardak su doldurun. İçine bir limon ya da portakalı doğrayın. Mikrodalga fırını en yüksek ayarda 3-4 dakika çalıştırın. Bu 3-4 dakika içerisinde suyun kaynamaya başladığını ve fırının kapağının buhar tuttuğunu göreceksiniz. Bu işlemden sonra 15 dakika boyunca fırını soğumaya bırakın. Daha sonra kapağı açıp içerideki kaseyi çıkarın. Temiz bir süngerle ya da kağıt havluyla yumuşamış kirleri sıyırarak alın.

2. Yağlı kapağı pırıl pırıl hale getirmek

Fırınınızın kapağındaki lastik kısmını sadece sünger ve sıcak suyla temizleyin. Eğer kapak fazla yağlı ise Porçöz Mutfak Sprey’i kapağa sıkıp bir dakika bekledikten sonra nemli bir bezle kurumuş inatçı yağları temizleyin. Daha sonra nemli bir bezle kapağı tekrar silin.

3. Dış yüzeyleri temizlemek

Bir süngere veya temizlik bezinin üstüne 3-4 fıs Porçöz Mutfak Sprey sıktıktan sonra fırınınızın dış yüzeyini silin. Daha sonra nemli ve temiz bir bezle kurulayın. Mikrodalga fırınınızı temizlerken, kontrol paneli ve diğer iç parçalara suyun veya temizlik maddelerinin kaçmamasına dikkat edin.

4. İnatçı yağları ve kirleri çıkarmak

Hiç çıkmayacakmış gibi görünen kısımlar için Porçöz Yağ Çözücü’yü ıslak bir bezin üstüne az miktarda dökün. Sökülebilen kısımları bulaşık makinesinde ya da Porçöz Yağ Çözücü eklediğiniz sıcak suda kolaylıkla yıkayın.

5. Daha sık temizlik yapmak

Eğer bir dahaki sefere daha kolay bir mikrodalga fırın temizliği yapmak istiyorsanız size basit bir önerimiz var. Fırınınızı sık kullanıyorsanız 4-5 günde 1, daha seyrek kullanıyorsanız 2 haftada 1 Porçöz Mutfak Sprey ile mikrodalga fırınınızı temizleyin. Mikrodalga fırını kullandıktan hemen sonra temizlik yapmanız da işinizi kolaylaştıracak, zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.