İstenmeyen küflerin saklandığı, gözden uzak 7 yer

Görünmeyen kirler hepimizin hassas noktası. Saatlerce temizlik yapıyoruz ama bazı noktalar var ki gözümüzden kaçıyor. İşte bu gözümüzden kaçan ama gördüğümüzde canımızı sıkan 7 yeri ve bu kuytu köşeleri nasıl temizleyebileceğimizi sizin için listeledik.

Buzdolabı: Buzdolabınızın kapağında bulunan lastik, yemek kırıntılarını ve nemi toplar. Kırıntılar ve nemin birleşmesi, bu lastiğin katmanlarında küf oluşmasına neden olur. Bu küfü temizlemek için Porçöz Mutfak Sprey’i nemli bir bezin üzerine sıkarak küflü bölümü silin ve daha sonra bol suyla ıslatılıp sıkılmış bir bezle kurulayın. Bezin giremediği dip kesimler için eski bir diş fırçası da işe yarar.

Çamaşır Makinesi: Tıpkı buzdolabı gibi çamaşır makinesinin kapağında bulunan büyük lastik conta, küfün en sevdiği yerler arasındadır. Bunun nedeni, çamaşır yıkadıktan sonra kapağın genellikle kapalı tutulmasıdır. Kullanım sonrası çamaşır makinesinde ve contanın içinde kalan nemin buharlaşması için kapağın açık bırakılması gerekir. Düzenli aralıklarla lastiğin içinde kalan deterjan ve yumuşatıcı artıklarını kuru bir bezle silmeniz de küf oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kıyafetler: Çamaşır makinesi gibi giysileriniz de nemli bırakılırsa, zamanla küf oluşumuna elverişli hale gelir. Herkesin yaptığı en büyük hata, terden ya da yağmurdan dolayı ıslanmış kirli çamaşırınızı, çamaşır sepetine atıp orada unutmak. Eğer sevdiğiniz bir kıyafet üzerinde küf lekesi oluşmuşsa küflü alanı Porçöz Leke Çıkarıcı ile silip daha sonra kıyafetinizin yapıldığı kumaşın etiketinde yer alan sınırlar içerisindeki en yüksek sıcaklıkta yıkamanız gerekir.

Elektrikli Diş Fırçası: Elektrikli diş fırçanızın baş kısmı ile gövdesi arasında kalan kısım belki de küfün ve kirin en sevdiği bölgelerden biridir. Diş hekimlerinin tavsiyesine göre elektrikli diş fırçaları baş aşağı saklanmalı ve gövde ile baş kısmı düzenli aralıklarla temizlenmeli. Bu sayede diş fırçanız küften ve küfün yayacağı kötü kokulardan uzak olur, temiz kalır.

Klozet: Banyolar, özellikle klozetinizin arkasında veya üstünde bulunan sifon kısmı karanlık ve ıslak bir bölge olduğu için her zaman küf oluşumuna açıktır. Sifon içini temizleyen temizlik tabletleri her zaman işinize tam yaramaz. Ayrıca klozetinizin kapağının bulunduğu girintili çıkıntılı yüzeyler kolay temizlenemediğinden küf, hatta pas oluşabilir. Bu tür durumlarda Porçöz Pas ve Kireç Çözücü bir numaralı dostunuzdur. Klozetinizin her tarafındaki küfü, pası kolaylıkla yok eder. Yeter ki kullanım şeklini ve uyarıları dikkatli bir şekilde okuyup uygulayın.

Çocuk Oyuncakları: Küçük çocuklar plastik oyuncaklarını ağızlarına sokmaya bayılırlar. Diş çıkardıkları dönem, bunun en sık yaşandığı zamanlardır. Ayağı, bacağı, kolu ve gövdesi sökülüp takılabilen çocuk oyuncaklarının iç kısımlarını düzenli bir şekilde temizlemek gerekir. Bol su ve doğal sabunla yapabileceğiniz bu basit temizlikle çocuklarınızın sağlığını ön planda tutun.

Kozmetik Ürünler: Evet, kozmetik ürünler, küf deyince pek akla gelmez ama gizli küflerin en sevdiği yerler arasında kreminiz ya da allığınız yer alır. Hatta nemlendirici rujunuzun içinde bile küf görmeniz olasıdır. Cildinize uyguladığınız bir üründe küf tespit ettiğinizde o ürünü atmaktan başka çareniz yoktur. Küfü engellemek, küf sorununu ortaya çıkmadan çözmek için yapılması gereken şey ise basittir: Kozmetik ürünlerini serin ve kuru bir alanda, banyonun nemli atmosferinden uzakta muhafaza etmek.